Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
 HledatMapa stránek
Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím Nad Drahaňským údolím, z.s.
U jízdárny 1136/7
184 00 Praha - Dolní Chabry
O problému | 10 důvodů | Jak pomoci? | UR 518-519 | Petice za rozumné řešení okruhu kolem Prahy Registrováno: 445 uživatelů.

TÉMA

Silniční okruh Silniční okruh

Paralelní dráha Paralelní dráha

Elektrárna Čimice Elektrárna Čimice

Centrum Palmovka Centrum Palmovka

Krajina a příroda Krajina a příroda

Územní plánování Územní plánování

Občanská sdružení Občanská sdružení

Ostatní Ostatní

Zprávy odjinud Zprávy odjinud

RUBRIKY

Aktuality Aktuality

Akce Akce

Monitoring médií Monitoring médií

Tiskové zprávy Tiskové zprávy

Otevřené dopisy Otevřené dopisy

Dokumenty Dokumenty

Dopisy občanů Dopisy občanů

Letáky Letáky

Mapy - plány Mapy - plány

Petice Petice

Legislativa Legislativa

Odkazy Odkazy

Fotografie Fotografie

Video Video

Dokumenty o.s. Nad Drahaňským údolím Sdružení NDÚ


Kázání Martin Gruber: HOMILIE - BOHOSLUŽBA ZA KRAJINU

HOMILIE - BOHOSLUŽBA ZA KRAJINU

(Žalm 104,1–3)

 

Milí přátelé,

už od dětství mě fascinovala představa Boha, oděného jasným světlem a skrytého – byť neutajeného – za veškerým děním v Přírodě, nebo snad přesněji – ve vesmíru. Kde něco žije, pohybuje se, kolotá – tam je přítomen On, „ten nepředstavitelný“. Jistě, ta nepředstavitelnost je problematická, protože se vždycky snažíme o jakousi představu a já si jako dítě do Boha promítal – náležitě zvětšenou – projekci svého autoritativního dědečka, tvrdého i milujícího zároveň. Dnes – pochopitelně – nevidím už kontury nebeského Otce zřetelně. Má-li však nějaké člověčí, pak jsou to jednoznačně črty Ježíšovy tváře.

Vesmír je monumentální a nenapodobitelné dílo velké Boží tvořivosti. Jemné a hodinářsky přesné řemeslo, které známe jen v nepatrných zlomcích, a přesto k němu nemůžeme zůstat lhostejní, neteční. „Chtěl bych, aby tě stvoření proniklo takovým obdivem, že kamkoliv půjdeš, nejmenší rostlinka ti přinese jasnou připomínku Stvořitele“, napsal v pátém století svatý Basil, Otec Východního mnišství. Jenže lidský produkt současné civilizace se odnaučil vnímat Krásu, zdegenerovalo i samo lidské umění, když se vytratil přirozený cit pro umění Boží. Descartes degradoval zvířata, ty úžasné bytosti, za které nám byla svěřena zodpovědnost, na pouhé biomechanismy a Příroda se nám pak následně stala objektem plenění, rabování, zotročování. A Bůh sám? Nic si nenamlouvejme. I pro věřící je mnohdy jednodušší mít ho zamčeného ve svatostánku, nebo ho rychle zaklapnout v bibli, pokud se ukáže, že by nám chtěl promlouvat do života.

Stojíme na prahu ekologické katastrofy, ať už si to přiznáváme, nebo ne. Optimisté věří, že existuje cesta k záchraně planety. Teoreticky to možné je. Ano. Ale obávám se, že lidstvo jako celek už dávno překročilo hranice Boží trpělivosti a slepě se vrhá do Nicoty. A František z Assisi i svatý Kevin povstanou na Soudu s tímto pokolením, protože nejsme lepší, než byli naši otcové… Existence člověka je podmíněna tím, že bude patronem, ochráncem Stvoření na Zemi, stal se však tyranem, největším nepřítelem sobě i svému okolí. Jak bychom chtěli spočívat v míru, jak bychom chtěli zažívat skutečný „šalom“, když nebudeme žít v harmonii s Přírodou? Nebyly nám svěřeny vzdálené hvězdokupy a galaxie – jen jedna jediná nevelká planeta ve sluneční soustavě. A co jsme s ní provedli? Hanba nám, i když my osobně třeba v posledních letech poctivě třídíme odpad, nebo šetříme vodou. Člověk jako takový však tragicky selhal.

A přece není všechno ztraceno. Pořád je ještě naděje. Ne, nedostaneme už k dispozici Jupiter, Saturn ani Mléčnou dráhu (to by to s nimi dopadlo), ale existují ještě další cesty a jiné způsoby, jak dojít k cíli. K „theosi“, k blaženému soužití s Bohem. Nemám na mysli lidstvo jako souhrn dvounohých savců z rodu Homo sapiens. To nefungovalo. Myslím tím člověka, jako jednotlivce. A ten svou cestu na zemi pouze začíná, ona pokračuje dál v duchovních sférách. Tam bude prostor k dalšímu růstu, rozvíjení se a zdokonalování. Známe přece asi všichni závěr Lewisových Letopisů Narnie o tom, že Věčnost je nekončícím sledem dalších a dalších dobrodružství, z nichž „každé je lepší než ta předchozí“. A ve všech tam bude s námi tajemně a skrytě přítomen Bůh, který se odívá „světlem jako pláštěm“.

Martin Gruber

 

Ekumenická bohoslužba za krajinu, Sedlecké skály, Praha-Suchdol, 18.5.2019

NDU z.s.,
2019-07-10
přečteno 909x

[Zpět]

UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím

Facebook-občanského sdružení Nad Drahaňským údolím
MČ Dolní Chabry-Oficiální stránky MČ Dolní Chabry
MČ Suchdol-Oficiální stránky MČ Suchdol
Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy
Zeleni-Strana zelených v Praze 8
Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
Copyright©2023 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist