Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
 HledatMapa stránek
Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím Nad Drahaňským údolím, z.s.
U jízdárny 1136/7
184 00 Praha - Dolní Chabry
O problému | 10 důvodů | Jak pomoci? | UR 518-519 | Petice za rozumné řešení okruhu kolem Prahy Registrováno: 445 uživatelů.

TÉMA

Silniční okruh Silniční okruh

Paralelní dráha Paralelní dráha

Elektrárna Čimice Elektrárna Čimice

Centrum Palmovka Centrum Palmovka

Krajina a příroda Krajina a příroda

Územní plánování Územní plánování

Občanská sdružení Občanská sdružení

Ostatní Ostatní

Zprávy odjinud Zprávy odjinud

RUBRIKY

Aktuality Aktuality

Akce Akce

Monitoring médií Monitoring médií

Tiskové zprávy Tiskové zprávy

Otevřené dopisy Otevřené dopisy

Dokumenty Dokumenty

Dopisy občanů Dopisy občanů

Letáky Letáky

Mapy - plány Mapy - plány

Petice Petice

Legislativa Legislativa

Odkazy Odkazy

Fotografie Fotografie

Video Video

Dokumenty o.s. Nad Drahaňským údolím Sdružení NDÚ


MF DNES: Lidé v Bohnicích uspěli. Elektrárna se stavět nebude

Mladá fronta DNES | 14.5.2010 | rubrika: Praha | strana: 1 | autor: Petr Švec

Pražská energetika připravovala výstavbu nové elektrárny kousek od bohnického sídliště. Stavba měla již řadu povolení. Po silném odporu tamních obyvatel i politiků energetici své snažení vzdali.

ČIMICE Jen pár set metrů od bohnických paneláků měla již za pár let stát nová plynová elektrárna. Na okraji Čimického háje ji chtěla postavit společnost Pražská energetika (PRE). Přestože podnik získal již řadu povolení a byl jen krůček od zahájení stavby, místní obyvatelé o projektu ještě před půl rokem skoro nic nevěděli.

Ministerstvu stavba nevadila

Se stavbou souhlasilo i ministerstvo životního prostředí, které vydalo kladný posudek o vlivu stavby na životní prostředí.


Když se však informace k místním lidem dostaly, zvedl se proti elektrárně, v níž se měl spalovat plyn, velký odpor. A to i mezi místními politiky. Vedení radnice Prahy 8 se postavilo proti, protože se obávalo zhoršení kvality života obyvatel Bohnic, Kobylis a Čimic. „Není možné obyvatele takto nešetrně zatěžovat dalšími emisemi v ovzduší a hlukem. Nehledě na to, že Čimický háj slouží jako místo oddychu i aktivního odpočinku stovek lidí," prohlásil před dvěma týdny starosta Prahy 8 Josef Nosek s tím, že se úřad bude výstavbě elektrárny bránit za každou cenu.


Obyvatelé i politici uspěli -energetici svoje plány vzdali a stavět se nebude. „V současné době Pražská energetika pozastavuje na neurčitou dobu veškeré práce na přípravě uvažované plynové elektrárny," potvrdil včera MF DNES mluvčí firmy Petr Holubec.


Starosta Nosek rozhodnutí energetiků vítá. „Je nám jasné, že se elektrárna v Praze stejně bude muset postavit, ale Bohnice nebyly dobře zvolenou lokalitou,"míní.


„Copak se stavějí elektrárny ve městě?" oddychla si i Jana Vaculíková z Čimic.


Pražská energetika chtěla na severu města postavit elektrárnu vedle své nynější rozvodny. Právě křižovatka drátů vysokého napětí a také blízkost plynového potrubí je pro stavbu nového zařízení nejvhodnější. Proto je prý ve hře i rozvodna na opačné straně metropole - na Chodově.


Hlavní město elektrárnu podle energetiků potřebuje. V mrazivých dnech, kdy Pražané a podniky topí ostošest, a naopak v parných dnech, kdy zas jedou naplno klimatizace, se město pohybuje na pokraji energetického kolapsu - takzvaného black outu. Zhroucení sítě by uvrhlo metropoli do chaosu - nejezdily by tramvaje, nefungovaly semafory ani veřejné osvětlení.


Nové záložní elektrárny by dokázaly takovému nebezpečí zabránit. Stejný názor zastává i Evropská unie. Na Prahu se totiž snesla vlna kritiky z Bruselu, že dostatečné záložní zdroje nemá. Přitom podle Pražské energetiky je hrozba black outu velmi reálná.


Bohnická elektrárna měla mít výkon 50 megawattů, což je pro srovnání zhruba čtyřicetina výkonu Temelína. Měla být v provozu pouze ve špičkách, kdy jsou nároky na dodávky elektřiny vyšší.

Další elektrárna v Čelákovicích

Proti výstavbě elektrárny bojují i obyvatelé středočeských Čelákovic, které leží nedaleko Prahy severovýchodním směrem. Zde se chystá stavět podnik s výkonem tisíc megawattů společnost RWE.


Naopak zelenou má projekt na modernizaci malešické spalovny, která by při likvidaci odpadů z pražských domácností mohla vyrábět elektřinu. Již na podzim má dodávat proud více než 20 tisícům rodin.

***

FAKTA Kde měla stát

Plánované elektrárny v Praze Bohnice Plynová elektrárna měla stát mezi Bohnicemi a Kobylisy u Čimického háje. Plánovaný výkon byl 50 MW. Čelákovice Paroplynovou elektrárnu chce u středočeských Čelákovic postavit RWE. Má mít výkon 1 000 MW. Malešice Výroba elektřiny má být zajištěna spalováním odpadu. Má zásobit elektřinou 20 tisíc domácností.

 

MF DNES: Lidé v Bohnicích uspěli. Elektrárna se stavět nebude

 

(hezké, ale stejně to budeme sledovat, HF)

NDU z.s.,
2010-05-14
přečteno 4437x

[Zpět]

UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím

Facebook-občanského sdružení Nad Drahaňským údolím
MČ Dolní Chabry-Oficiální stránky MČ Dolní Chabry
MČ Suchdol-Oficiální stránky MČ Suchdol
Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy
Zeleni-Strana zelených v Praze 8
Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
Copyright©2023 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist