Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
 HledatMapa stránek
Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím Nad Drahaňským údolím, z.s.
U jízdárny 1136/7
184 00 Praha - Dolní Chabry
O problému | 10 důvodů | Jak pomoci? | UR 518-519 | Petice za rozumné řešení okruhu kolem Prahy Registrováno: 445 uživatelů.

TÉMA

Silniční okruh Silniční okruh

Paralelní dráha Paralelní dráha

Elektrárna Čimice Elektrárna Čimice

Centrum Palmovka Centrum Palmovka

Krajina a příroda Krajina a příroda

Územní plánování Územní plánování

Občanská sdružení Občanská sdružení

Ostatní Ostatní

Zprávy odjinud Zprávy odjinud

RUBRIKY

Aktuality Aktuality

Akce Akce

Monitoring médií Monitoring médií

Tiskové zprávy Tiskové zprávy

Otevřené dopisy Otevřené dopisy

Dokumenty Dokumenty

Dopisy občanů Dopisy občanů

Letáky Letáky

Mapy - plány Mapy - plány

Petice Petice

Legislativa Legislativa

Odkazy Odkazy

Fotografie Fotografie

Video Video

Dokumenty o.s. Nad Drahaňským údolím Sdružení NDÚ


aktualne.cz: Soud zastavil obchvat Prahy. Město teď neví, jak dál

aktualne.cz | 7.1.2010 | rubrika: Život v Česku - Domácí | strana: 0 | autor: Petr Holub

Severní pražský okruh nabral další zpoždění

Praha - Severní pražský okruh nabral další zpoždění, namísto plánovaného listopadu 2012 se stavba může zdržet o několik let.

Hlavní příčinou je chyba, které se při územním řízení dopustil pražský magistrát. Upozornil na ni Nejvyšší správní soud v Brně a z jeho rozsudku mimo jiné vyplývá, že dokud se chyba neodstraní, nebude možné vykupovat pozemky pro stavbu.

Investorská organizace Ředitelství silnic a dálnic ani magistrát zatím nemají jasno, jak dále postupovat.

Už podruhé

Správní soud zrušil zásah magistrátu do územního plánu hlavního města Prahy už podruhé. Magistrátní úředníci chtěli svými úpravami plán přizpůsobit projektu na stavbu severozápadní části vnějšího pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí. Změny vyžadovalo územní řízení, které probíhá na Ministerstvu pro místní rozvoj.

Magistrátní úředníci podali žádost o povolení stavby na ministerstvu už loni v červnu. Plánovaná dálnice za 28 miliard korun předpokládá patrový most přes Vltavu v městské části Suchdol, další most přes Drahanské údolí, dva tunely Suchdole a jeden v Čimicích. Proti stavbě protestovaly městské části Suchdol a Dolní Chabry a řízení bylo přerušeno, dokud o jejich stížnosti nerozhodne soud.

Zadavatelem projektu je Ředitelství silnic a dálnic, které dnes tvrdí, že se ho verdikt správního soudu netýká: "Je na magistrátu, aby získal územní rozhodnutí. Pokud ho z ministerstva pro místní rozvoj dostane, okamžitě začneme vykupovat pozemky," vysvětluje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.
Radní: Jedeme dál

Pražský radní Martin Langmajer (ODS) tvrdí, že verdikt stavbu nezdrží. "Soud nezrušil celou změnu územního plánu, ale pouze část, která se týkala části silnice pod Suchdolem. Zároveň připustil, že se tato část může stavět podle staré verze územního plánu," prohlásil.

S tím nesouhlasí starosta Suchdola Petr Hejl (nezávislý), který si na územní plán v Brně stěžoval. "To je naprostý blábol. Byla zrušena celá trasa mezi Ruzyní a Březiněvsí," oponuje Hejl a dodává: "Podle starého územního plánu se stavět nemůže, protože ministerstvo posuzuje variantu podle jeho nové verze."

Tisková zpráva Nejvyššího správního soudu dává za pravdu Hejlovi: "Rozsudkem byly zrušeny veškeré změny provedené napadeným opatřením na trase silničního okruhu kolem Prahy na trase Ruzyně - Březiněves. Jednalo se o změny tvaru mimoúrovňových křižovatek, zkrácení přivaděče Rybářka, rozšíření komunikace."

Celý verdikt soud zveřejní do dvou týdnů.
Proti zákonu

Soud zasáhl, protože magistrát nenechal zjistit, jak změna územního plánu ovlivní životního prostředí. České zákony už od roku 2001 předpokládají, že se strategické územní dokumenty posuzují podle evropských předpisů známých pod zkratkou SEA. Hodnocením SEA neprošel starý územní plán z roku 1999, magistrát se tomu však nemůže vyhnout při jeho změnách.

Magistrát i státní investor přitom chtěly řízení SEA obejít, aby nemuseli řešit námitku, že vedou dálnici hustě osídleným územím a přilehlou rekreační oblastí.

Definitivní slovo ve sporu bude mít Ministerstvo pro místní rozvoj, které musí posoudit, jestli se územní řízení zastaví, anebo v něm bude možné pokračovat. Mluvčí Martin Ayrer zatím odpověděl, že případ musí posoudit ministerští odborníci.

NDU z.s.,
2010-01-09
přečteno 2253x

[Zpět]

UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím

Facebook-občanského sdružení Nad Drahaňským údolím
MČ Dolní Chabry-Oficiální stránky MČ Dolní Chabry
MČ Suchdol-Oficiální stránky MČ Suchdol
Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy
Zeleni-Strana zelených v Praze 8
Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
Copyright©2023 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist