Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
 HledatMapa stránek
Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím Nad Drahaňským údolím, z.s.
U jízdárny 1136/7
184 00 Praha - Dolní Chabry
O problému | 10 důvodů | Jak pomoci? | UR 518-519 | Petice za rozumné řešení okruhu kolem Prahy Registrováno: 445 uživatelů.

TÉMA

Silniční okruh Silniční okruh

Paralelní dráha Paralelní dráha

Elektrárna Čimice Elektrárna Čimice

Centrum Palmovka Centrum Palmovka

Krajina a příroda Krajina a příroda

Územní plánování Územní plánování

Občanská sdružení Občanská sdružení

Ostatní Ostatní

Zprávy odjinud Zprávy odjinud

RUBRIKY

Aktuality Aktuality

Akce Akce

Monitoring médií Monitoring médií

Tiskové zprávy Tiskové zprávy

Otevřené dopisy Otevřené dopisy

Dokumenty Dokumenty

Dopisy občanů Dopisy občanů

Letáky Letáky

Mapy - plány Mapy - plány

Petice Petice

Legislativa Legislativa

Odkazy Odkazy

Fotografie Fotografie

Video Video

Dokumenty o.s. Nad Drahaňským údolím Sdružení NDÚ


Članek "Odpůrci okruhu chtějí žalovat magistrát" a další

Odpůrci okruhu: Magistrát lze kvůli územnímu plánu zažalovat
Zpravodajství ČTK | 24.11.2009 | 12:29 | rubrika: Politika - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: plr


Praha 24. listopadu (ČTK) - Občanská sdružení a městské části Suchdol a Dolní Chabry, hodlají zažalovat magistrát, pakliže neodstraní údajné nedostatky z konceptu územního plánu. Ten není připraven v souladu se zákonem, řekl ČTK starosta městské části Praha-Suchdol Petr Hejl. Podle něj mu chybí posouzení vlivu na lidské zdraví a nejsou v něm ani vymezeny pozemky, kterých se dotýkají veřejně prospěšné stavby. Pakliže by byl schválen případný návrh územního plánu takto, lze jej podle Luďka Šikoly z Ekologického právního servisu u Nejvyššího správního soudu úspěšně zažalovat.

Lidé ze Suchdola a Dolních Chaber by přitom chtěli o územním plánu především debatovat, případná žaloba je až krajní východisko. "Právě to, že podklady, které jsou teď zveřejněny, jaksi nedeklarují všechny ty zásahy, tak vlastně lidi na to nemůžou ani správně reagovat. Čili v tomhle je to závadné a mělo by se to napravit. Představovali bychom si, aby ta diskuze byla širší, otevřenější a plodnější," řekl ČTK Hejl.

"Pokud tam tyto vady zůstanou, tak určitě je ten územní plán úspěšně žalovatelný," řekl Šikola. Územní plán je nyní ve fázi konceptu, a tudíž je podle něj možné zatím jen k němu podávat námitky a připomínky a čekat, jak se s tím magistrát vypořádá. Návrh územního plánu chce prý magistrát schválit v roce 2011, čili zažalovat ho za schválený návrh by šlo zhruba v této době.

Podle města ale lidé poznají až z rozpracovaného návrhu, kterých pozemků se dotknou plánované veřejně prospěšné stavby. K návrhu se prý lidé budou moct také vyjádřit.

Suchdol i Dolní Chabry dlouhodobě odmítají výstavbu pražského okruhu přes svá území i výstavbu paralelní dráhy ruzyňského letiště. Na žádost suchdolských zrušil loni Nejvyšší správní soud změnu územního plánu, která se obou staveb týkala. Hlavní město ale už změnu znovu schválilo. Pozemky, které jsou potřebné pro veřejně prospěšnou stavbu, je možné podle platné legislativy vyvlastnit.

Praha na začátku listopadu na měsíc zpřístupnila koncept nového územního plánu, v pondělí se konalo jeho veřejné projednání, na kterém lidé podávali k plánu připomínky. Nový územní plán by měl vstoupit v platnost v roce 2012, platit bude asi 15 let. Ve srovnání se současným plánem bude novinkou výšková a prostorová regulace, která by měla zajistit, aby nové stavby vzhledem k okolí nepřesahovaly přiměřenou kapacitu a výšku.

Odpůrci okruhu chtějí žalovat magistrát
Mladá fronta DNES | 25.11.2009 | rubrika: Praha | strana: 1 | autor: (ČTK)

UDÁLOSTI

PRAHA Občanská sdružení a městské části Suchdol a Dolní Chabry se nehodlají smířit s výstavbou dálničního okruhu v severní části metropole. Včera oznámily, že hodlají zažalovat magistrát, pokud neodstraní údajné nedostatky z konceptu územního plánu, který nyní úředníci a politici projednávají. „Ten není připraven v souladu se zákonem,“ řekl starosta městské části Praha-Suchdol Petr Hejl. Podle něj mu chybí posouzení vlivu na lidské zdraví a nejsou v něm ani vymezeny pozemky, kterých se dotýkají veřejně prospěšné stavby. Suchdol i Dolní Chabry dlouhodobě odmítají výstavbu pražského dálničního okruhu přes svá území i výstavbu paralelní přistávací a vzletové dráhy ruzyňského letiště.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha


Městské části chtějí žalovat magistrát
Haló noviny | 25.11.2009 | rubrika: Z domova | strana: 11 | autor: (mik)

PRAHA - Občanská sdružení a městské části Suchdol a Dolní Chabry, hodlají zažalovat magistrát, pokud neodstraní údajné nedostatky z konceptu územního plánu. Podle starosty Suchdola Petra Hejla prý není připraven v souladu se zákonem. Jak řekl Hejl ČTK, chybí mu posouzení vlivu na lidské zdraví a nejsou v něm ani vymezeny pozemky, kterých se dotýkají veřejně prospěšné stavby. Luděk Šikola z Ekologického právního servisu je přesvědčen, že pokud by byl schválen případný návrh územního plánu v současné formě, lze jej u Nejvyššího správního soudu úspěšně zažalovat. Lidé ze Suchdola a Dolních Chaber by přitom chtěli o územním plánu především debatovat, případná žaloba je až krajní východisko. »Právě to, že podklady, které jsou teď zveřejněny, jaksi nedeklarují všechny ty zásahy, tak vlastně lidi na to nemůžou ani správně reagovat.

Čili v tomhle je to závadné a mělo by se to napravit. Představovali bychom si, aby ta diskuse byla širší, otevřenější a plodnější,« řekl Hejl. Územní plán je nyní ve fázi konceptu, a tudíž je podle Šikuly možné zatím jen k němu podávat námitky a připomínky a čekat, jak se s tím magistrát vypořádá.

Návrh územního plánu by měl magistrát schválit v roce 2011, čili zažalovat ho za schválený návrh by šlo zhruba v této době. Podle města ale lidé poznají až z rozpracovaného návrhu, kterých pozemků se dotknou plánované veřejně prospěšné stavby. K návrhu se budou moci také vyjádřit.

Suchdol i Dolní Chabry dlouhodobě odmítají výstavbu pražského okruhu přes svá území i výstavbu paralelní dráhy ruzyňského letiště. Na žádost suchdolských zrušil vloni Nejvyšší správní soud změnu územního plánu, která se obou staveb týkala. Hlavní město ale už změnu znovu schválilo. Pozemky, které jsou potřebné pro veřejně prospěšnou stavbu, je možné podle platné legislativy vyvlastnit.

Praha na začátku listopadu na měsíc zpřístupnila koncept nového územního plánu, v pondělí se konalo jeho veřejné projednání, na kterém lidé podávali k plánu připomínky. Nový územní plán by měl vstoupit v platnost v roce 2012, platit bude asi 15 let.

Územní plán má prý vážné vady
Právo | 25.11.2009 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 10 | autor: (trj)

PRAHA – Koncept nového územního plánu Prahy by mělo město kvůli mnohým pochybnostem stáhnout, tvrdí městské části Suchdol, Dolní Chabry a občanská sdružení.
Vedle vágního vymezení pozemků pro veřejně prospěšné stavby napadají především ze zákona nutné vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj. Zásadní pro ně je hlučnost dopravy.
„Jde o vážné nedostatky, hluk je jedna z největších zátěží města,“ řekla Právu městská zastupitelka Zuzana Drhová (SZ). Podle ní by měla být jasně definována nadlimitní hluková zátěž na plošnou jednotku. „Z konceptu by mělo být jasné, jaká je kde hluková zátěž a kolika lidí se dotýká. To z něj ale nevyčtete,“ doplnila Drhová. Větší míru hluku produkují i nové stavby, zejména tím, že přitahují dopravu.

Problém je i dráha

Podle Luďka Šikoly z Ekologického právního servisu může jít o zásadní věc z hlediska práva. „Pokud tam tyto vady zůstanou, určitě je nový územní plán úspěšně žalovatelný,“ řekl Šikola.
Odpůrcům plánů města ze severu Prahy, ale i z Běchovic jde především o podobu obchvatu metropole. Problémem je také paralelní vzletová a přistávací dráha ruzyňského letiště. Lidé z okolí dlouho chystaných kontroverzních staveb chystají zároveň připomínky ke konceptu územního plánu. Žádají vypustit některé přivaděče k chystanému obchvatu.
„Chceme, aby se jižní varianta severozápadní části silničního okruhu zrušila,“ řekl Právu suchdolský zastupitel Pavel Beneš.
Podle starosty Suchdola Petra Hejla konceptu také chybí posouzení vlivu na lidské zdraví a nejsou v něm ani vymezeny pozemky, kterých se dotýkají veřejně prospěšné stavby.
Iniciativa Auto*mat žádá zklidnění dopravy v centru metropole.

Regionální mutace| Právo - Praha


Vnější Pražský okruh se stane alfou a omegou tranzitní přepravy na území České republiky

silnice-zeleznice.cz | 24.11.2009 | rubrika: Silniční okruh kolem Prahy | strana: 0 | autor: Mgr. Doudová Ludmila

"Vnější Pražský okruh se stane alfou a omegou tranzitní přepravy na území České republiky" řekl v rozhovoru nejen o Silničním okruhu kolem Prahy Ing. Marcel Rückl, poradce primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma pro výstavbu městských okruhů.
Pokračování zde

NDU z.s.,
2009-11-25
přečteno 2232x

[Zpět]

UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím

Facebook-občanského sdružení Nad Drahaňským údolím
MČ Dolní Chabry-Oficiální stránky MČ Dolní Chabry
MČ Suchdol-Oficiální stránky MČ Suchdol
Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy
Zeleni-Strana zelených v Praze 8
Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
Copyright©2023 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist