Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
 HledatMapa stránek
Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím Nad Drahaňským údolím, z.s.
U jízdárny 1136/7
184 00 Praha - Dolní Chabry
O problému | 10 důvodů | Jak pomoci? | UR 518-519 | Petice za rozumné řešení okruhu kolem Prahy Registrováno: 445 uživatelů.

TÉMA

Silniční okruh Silniční okruh

Paralelní dráha Paralelní dráha

Elektrárna Čimice Elektrárna Čimice

Centrum Palmovka Centrum Palmovka

Krajina a příroda Krajina a příroda

Územní plánování Územní plánování

Občanská sdružení Občanská sdružení

Ostatní Ostatní

Zprávy odjinud Zprávy odjinud

RUBRIKY

Aktuality Aktuality

Akce Akce

Monitoring médií Monitoring médií

Tiskové zprávy Tiskové zprávy

Otevřené dopisy Otevřené dopisy

Dokumenty Dokumenty

Dopisy občanů Dopisy občanů

Letáky Letáky

Mapy - plány Mapy - plány

Petice Petice

Legislativa Legislativa

Odkazy Odkazy

Fotografie Fotografie

Video Video

Dokumenty o.s. Nad Drahaňským údolím Sdružení NDÚ


Pražský magistrát včera naslouchal občanům

Haló noviny | 24.11.2009 | rubrika: Z domova | strana: 11 | autor: (mik)

PRAHA - Odpůrci golfového hřiště a zastánci jím nedotčeného Klánovického lesa včera před pražským magistrátem, převlečeni za kominíky, symbolicky čistili velké magistrátní ucho, které podle nich nenaslouchá občanům (viz snímek).
Happening měl upozornit, že lidé mají málo příležitostí vyjadřovat se ke konceptu nového územního plánu Prahy, což se týká i Klánovického lesa. Asi stovka lidí si na demonstraci přinesla transparenty s hesly »Les je náš« nebo »Bém: Lobby je moje hobby«. Akce se zúčastnili především odpůrci golfu v Klánovicích, kteří nesouhlasí se záměrem společnosti Forest Golf Resort Klánovice (FGRK) postavit v místním lese devítijamkové hřiště. Vyžádali si proto referendum, které jednoznačně golf v Klánovicích odmítlo. Zastánci golfového hřiště se ale odvolali k soudu, místní zastupitelstvo proto výsledky referenda zatím nevzalo na vědomí. Odpůrci golfu se obávají, že hřiště povolí nový územní plán, který se včera na magistrátu projednával ve veřejném slyšení. »Musíme aktivně připomínkovat koncept územního plánu, abychom definitivně golfové hřiště z územního plánu dostali, a les tím navždy ochránili,« prohlásil Pavel Roušar z občanského sdružení Újezdský strom. Mluvčí organizace Arnika Zora Kasiková ČTK řekla, že lidé se dosud veřejně nemohli ke konceptu územního plánu vyjadřovat. Jedno projednávání na magistrátu je podle ní málo. »Magistrát nám nenaslouchá.
Uspořádali jsme proto Akci čisté uši aneb Abyste nás lépe slyšeli,« řekla Kasiková.
Koncept nového územního plánu navrhuje v této souvislosti dvě varianty. První ponechává územní plán nezměněn, část lesa je tedy vyhrazena pro rekreaci, a tedy i pro golf. Druhá varianta navrhuje zachovat les. »Chceme a potřebujeme zaslat tisíce připomínek, abychom byli bráni vážně a prokázali jsme, co je veřejným zájmem,« připomíná odpůrce golfu Roušar. FGRK se pokouší obnovit předválečné golfové hřiště již několik let. Část místních občanů tvrdí, že by golfu musely ustoupit desítky let staré stromy. Už několikrát lidé demonstrovali přímo v Klánovicích i před pražským magistrátem.

Zeleň je nutno zachovat

Poslechnout si, jak magistrát navrhuje změnit územní plán, a případně podat připomínky, přišlo včera asi 300 lidí, kteří zcela zaplnili jednací sál zastupitelstva. Dopoledne úředníci hlavního města představili lidem pracovní verzi územního plánu, po poledni pak veřejnost vznášela své námitky. Představitelé různých občanských sdružení měli připomínky ke konceptu územního plánu v souvislosti s plánovaným vyvlastňováním pozemků kvůli městskému okruhu v Suchdole, možnou zástavbou okolí stanice metra Roztyly, již zmíněným golfovým hřištěm v Klánovickém lese nebo navrhovanými obytnými plochami ve Veleslavíně. K průběhu včerejšího projednávání měli výhrady zelení, kteří také mj. kritizují to, že se projednává koncept územního plánu bez toho, aniž by byly schváleny Zásady územního rozvoje.
Pražský zastupitel Viktor Pázler (KSČM) však pro Haló noviny upozornil, že včerejší projednávání nebylo určeno k tomu, aby se připomínky lidí ihned na místě řešily. »Náš základní požadavek je ten, aby občané byli informováni a aby připomínky
občanů a různých iniciativ byly zaevidovány, aby se s těmito lidmi jednalo a jejich připomínky se vzaly v úvahu. Jedním z našich požadavků je např. zachování zahrádkářských kolonií. Výhrady máme také k řešení velkých územních
celků, jako jsou např. Roztyly nebo Trojmezí, kde požadujeme, aby zůstala zachována zeleň,« řekl Pázler, který zároveň vyzval občany, aby své připomínky do 9. prosince, kdy je uzávěrka, předložili.
Nový územní plán by měl vstoupit v platnost v roce 2012, platit bude asi 15 let. Ve srovnání se současným plánem bude novinkou výšková a prostorová regulace, která by měla zajistit, aby nové stavby vzhledem k okolí nepřesahovaly přiměřený objem a výšku. Plán počítá například s novou trasou metra D, rozvojem tramvajových a železničních tratí. Zahrnuje výstavbu městského i pražského okruhu, rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod nebo tunelové propojení Masarykova a Smíchovského nádraží. Umožní ale i některé kontroverzní projekty jako například výstavbu lanovek na Kavčí hory a Dívčí hrady.
Včerejší jednání bylo první, na kterém mohli lidé veřejně podat připomínky. Do 9. prosince mají ještě možnost je zaslat písemně.

Foto autor| FOTO - ČTK/Kateřina ŠULOVÁ

NDU z.s.,
2009-11-24
přečteno 2908x

[Zpět]

UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím

Facebook-občanského sdružení Nad Drahaňským údolím
MČ Dolní Chabry-Oficiální stránky MČ Dolní Chabry
MČ Suchdol-Oficiální stránky MČ Suchdol
Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy
Zeleni-Strana zelených v Praze 8
Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
Copyright©2023 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist